Zdá sa vám, že voda vo vašej domácnosti chutí zrazu nejak inak? Je inak sfarbená či viac zakalená? Na vine môže byť množstvo minerálnych látok. Pri zvýšenom obsahu minerálnych látok, najmä vápnika a horčíka, dochádza k zmene chemických aj fyzikálnych vlastností vody. Takáto voda sa nazýva tvrdá. Následným striedaním teplej a studenej vody vo vašich vodovodných kohútikov dochádza k usadzovaniu týchto minerálnych látok a vzniká vodný kameň. Tvrdá voda je problém najmä v horninových oblastiach, kde je obsah minerálnych látok prirodzene vyšší.
Spôsobuje nie len zmenu samotného vzhľadu a chuti vody, ale taktiež výrazne znižuje životnosť spotrebičov vo vašej domácnosti. Nemusí vznikať len vo vodovodných kohútikov, ale aj v práčke, či v umývačke riadu. Pri tvrdej vode dochádza k znižovaniu účinnosti saponátov a iných čistiacich prostriedkov, čo spôsobuje nedokonalé umyté riady po vybratí z umývačky. Takisto ma takáto voda vplyv na vašu pokožku a vlasy a spôsobuje ich vysušenie. Tvrdosť vody Vodaservis.sk môžete zistiť jednoduchými testami. Existujú lakmusové papieriky, ktoré vám do pár sekúnd podajú informácie o aktuálnom stave vody u vás doma.
Na podrobnejší rozbor je potrebné vzorku vody odoslať do laboratória, kde okrem tvrdosti stanovila pH, typ a množstvo všetkých minerálnych látok, či prítomnosť ťažkých kovov a baktérií. Stredne tvrdá voda začína na hodnotách približne 1,26 mmol/l, ako tvrdá voda sa hodnotí od hodnôt 2,25 mmol/l a veľmi tvrdá voda od 3,76 mmol/l. Na zmäkčenie vody existuje viacero spôsobov. Finančne najmenej namáhavým je vodu prevariť a taktiež jej destilácia. Preverenie vody ju síce zbaví nadbytočných minerálnych látok, tento proces je ale časovo veľmi náročný. Výhodnejší a pohodlnejší spôsob je nainštalovať si do vašej domácnosti zmäkčovač vody. Zabezpečí, aby voda vo vašej domácnosti mala to správne chemické zloženie a funguje na princípe zabraňovania usadzovaniu voľných iónov z minerálov.